Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi, în parteneriat cu Colegiul Tehnic „Ioan C. Ştefănescu” Iaşi, a organizat luni, 21 mai, la Colegiul Tehnic „Ioan C. Ştefănescu” Iaşi, evenimentul denumit „Diversitatea este o artă de a gândi independent împreună”  pentru a celebra Ziua mondială pentru diversitate culturală,  pentru dialog şi dezvoltare.

A fost o întâlnire multiculturală, la care au participat studenţi şi elevi de alte naţionalităţi care locuiesc şi studiază la Iaşi,  Comunitatea Elenă din România-Filiala Iaşi, Uniunea Armenilor din România-Filiala Iaşi, Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România-Cultul Mozaic, Comunitatea Iaşi, Comunitatea Arabă-Chef Fuad Snunu, Uniunea Polonezilor din România-Dompolski, Partida Rromilor Iași. 

În cadrul evenimentului au fost puse în evidență: steagul comunităţii, salutul cel mai utilizat în limba comunităţii, elementul vestimentar tradiţional, dansuri, obiceiuri şi preparate culinare definitorii.