FII ȘI TU VOLUNTAR!

Ce este voluntariatul?

Voluntariatul reprezintă o modalitate de valorificare a timpului pentru o cauză sau un scop în care crezi și ești dispus să acționezi.

Care sunt avantajele voluntariatului?

– Dezvoltare;

– Performanță;

– Ieșirea din zona de confort;

– Crearea unor prietenii noi;

– Distracție;

– Educație;

– Creșterea oportunităților de angajare;

– Învățarea de lucruri noi;

– Creșterea stimei de sine și a încrederii în forțele proprii;

– Satisfacție personală;

– Confirmarea propriilor capacități.

„Activitatea de voluntariat se consideră experiență profesională și/sau în specialitate, în funcție de tipul activității, dacă aceasta este realizată în domeniul studiilor absolvite.”(Art.10, alin. 2, a Legii nr. 78 din 24 iunie 2014 privind reglementarea activității de voluntariat din România);

Ce calități trebuie să deții pentru a fi un bun voluntar?

– Responsabilitate

– Seriozitate

– Punctualitate

– Implicare

– Empatie

– Motivație

– Dedicare

– Perseverență

De ce ar trebui să te implici în activitățile de voluntariat desfășurate la Colegiul „Ioan C. Ștefănescu”?

„Voluntariatul m-a ajutat să îmi dezvolt abilitatea de comunicare cu ceilalți, să îmi fac prieteni noi și să mă simt mai bine cu mine însămi și cu cei din jur. Toate activitățile pe care le-am făcut împreuna m-au ajutat să îmi înving fricile, una dintre ele fiind vorbitul în public. Încurajez toți copii din orice liceu sau școală să participe la activități de voluntariat pentru că te ajută în dezvoltarea proprie și cine știe? Poți fi chiar tu cel care aduce zâmbete pe fețe triste!” (Mădălina, voluntar elev)

„Voluntariatul este una din cele mai frumoase oportunități! Merită ca fiecare dintre voi sa trăiți această experiență! Chiar dacă ești o persoană timidă, glumeață, neîncrezătoare, aici, la Centrul de Voluntariat, vei învăța numeroase lucruri! Nu îți face griji, noi te vom ajuta să te descoperi pe tine! Eu am făcut-o și încă o fac. Merită să încercați si voi!” (Ana Maria, elev voluntar)

„Activitățile realizate la Centrul de Voluntariat m-au ajutat mult în dezvoltarea mea. La început eram mai timidă, îmi era rușine să vorbesc sau să-mi expun părerea, dar acum, datorită voluntariatului, aceste lucruri simt că se rezolvă. Dacă la început credeam că o să fie plictisitor, acum aștept cu nerăbdare fiecare întâlnire, pentru că mereu aflu și învăț ceva nou, și cel mai important, pentru că îmi place.” (Carolina, voluntar elev)

Ține minte: părerea ta contează!

La începutul fiecărui an școlar se va face o selecție de către voluntari a temelor în baza cărora vor fi elaborate și implementate proiecte în cadrul Colegiului nostru.

Te-am convins? Vino și tu alături de noi!

Înscrie-te la următoarea adresă de e-mail și haide să ne distrăm făcând lucruri frumoase împreună!